Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de gençler arasında en sık kullanılan korunma yöntemi, dışarı boşalma, bir başka deyişle geri çekilme yöntemi. Erkekler bakkal veya marketten prezervatif aldıkları zaman, mutlaka ihtiyaçları olmayan başka ürünlerle birlikte satın alıyorlar.

Hürriyet'ten Ayşe Arman'ın Seksolog Rayka Kumru ile röportajından bazı bölümler şöyle:

Tezini, Türkiye’de 18-24 yaş arası gençlerin korunma yöntemleri, tutum ve deneyimleri üzerine yapmışsın. Nasıl sonuçlar çıktı?

Beni şaşırtan sonuçlar çıktı: 1. Korunma yöntemlerine dair bilgi konusunda yetersiziz. 2. Gençler, korunma yöntemlerine dair değişik stratejiler geliştirmiş. 3. Kimi erkek kendi mahallesindeki bakkaldan prezervatif almayı seçiyor, kimi erkek de kız arkadaşı olduğu biliniyor diye bir üst mahalleden prezervatif almayı seçiyor. 4. Kimi kadın, politik bir duruş ve bir başkaldırı olarak doğum kontrol hapını ve prezervatifi gidiyor eczaneden alıyor. 5. Kaş kaldıran, yüzük var mı diye parmağını kontrol eden oluyormuş, kimi buna aldırıyor, utanıyor; kimi ise sinirleniyor. 

ERKEKLER PREZERVATİFİ BAKKALDAN ALIYOR

Başka böyle ilginç saptamalar?

Erkekler bakkal veya marketten prezervatif aldıkları zaman, mutlaka ihtiyaçları olmayan başka ürünlerle birlikte satın alıyorlar. Mesela sakız, jilet, deodorant gibi gündelik malzemelerle... Arada kaynayıp gitsin diye böyle enteresan stratejiler geliştirmişler.

Röportajdan anlaşılacağı üzere, değişik bahanelerimiz ve stratejilerimiz var. Ancak bu kadar yorulmanıza ve nasıl alacağım diye kara kara düşünmenize veya sırf prezervatif almak için yanında turşu almanıza gerek yok :) Prezervatifler.com'a sipariş verin, gizli paketiniz dilediğiniz adrese (veya kargo şubesine) gelsin, üstelik ücretsiz kargo ile. Sizce de daha kolay değil mi?

Kaynak