Prezervatif Seçimi

Türkiye'deki condom kullanımına ilişkin çarpıcı veriler ortaya çıktı. Yılda 8 milyon paket prezervatifin satıldığı Türkiye'de, Eczacıbaşı Girişim Pazarlama Müdürü Aslı Biçer, pazarın her sene yüzde 7 büyüme gösterdiğini belirterek, "Son senelerde belirli iyileşmeler olmasına karşın daha gidilecek yol mevcut. ‘Bana bir şey olmaz' görüşü hala yaygın" diye konuştu.

PREZERVATİF KULLANIMI ARTMIYOR

 Türkiye'de senede yaklaşık 91 milyon tane condom satılırken 5 milyon düzenli condom kullanıcısı bulunuyor. Eczacıbaşı Girişim Pazarlama Müdürü Aslı Biçer 15-45 yaş arasında 33 milyon potansiyel condom kullanıcısı bir kitle olduğunu belirterek "En çok tercih edilen doğum denetim yönteminin geri çekilme olması, cinsel hastalıklardan korunma bilincinin yeterince gelişmemesinin kullanıcı oranının artmamasında payı büyük" dedi.

EN ÇOK GECİKTİRİCİ PREZERVATİF SATILIYOR

* Kullanıcıların yüzde 88’i prezervatif alımından kendisi sorumlu, yüzde 61’i çekinmeden satın alıyor.

* Pazarın yüzde 18’ini klasik ürünler oluşturuyor. Klasikleri yüzde 17 ile geciktiricili ürünler ve yüzde 15 ile ince ürünler takip ediyor.

* Geciktiricili ürünlerin fiyatları daha fazla olduğundan ciro bazında pazarın hakimi yüzde 23 ile geciktiricili ürünler.

* 18-40 yaşları arasındaki kişilerin yüzde 80’inin cinsel hayatı var. Bunların yüzde 10’u prezervatif kullanıyor.

* Bahardan yaza geçiş, yazın ve yılbaşı gibi özel günlerde pazarda hareketlilik yaşanıyor.

* Prezervatiflerin yüzde yüzde 70’ini erkek kendi satın alıyor.

* Erkek ve kadın beraber karar verenlerin oranı yüzde 20. Yüzde 10’unu da kadın satın alıyor.


Kaynak